Ема Радукану се завръща с победа в ASB Classic след осем месеца отсъствие | Тенис | спорт

Ема Радукану се завърна победно в надпреварата, като победи Елена-Габриела Русе с 6-3 4-6 7-5 на ASB Classic. Британката не показа никакви признаци на заболяване, след като претърпя поредица от операции през май, които я отстраниха до края на годината и видяха, че нейното класиране рязко падна до номер 301 в света.

Радукану излезе на корта за първия си мач от почти девет месеца, приемайки познато лице в Русе. Двамата станаха приятели след няколко тренировки на турнира в Клуж-Напока през 2021 г. и Радукану покани румънката да участва в демонстративен мач с нея в лондонския Роял Албърт Хол, като спечели в последователни сетове.

Но 21-годишната британка влезе в световете на сблъсъка им в Окланд далеч от играча, който беше последния път, когато се изправи срещу Русе. Радукану беше принудена да прекрати сезон 2023 през май, за да се подложи на три операции – една на глезена и още две на всяка от китките. Имаше някои признаци на ръжда, но това беше впечатляващо представяне на Радукану в началото, която доминираше в точките на своя сервис и спечели първия пробив в мача в осмия гейм.

Изигравайки първия си сет тенис от април, световната номер 301 го взе с 6-3 след 36 минути. Радукану се опита да пренесе инерцията си във втория сет, тъй като румънската квалификантка беше принудена да спаси три точки за пробив в 11-минутен гейм.

Щракнете тук, за да се присъедините към нашата общност в WhatsApp, за да получавате първи ексклузивни новини за тениса.

Но приливът започна да се обръща, когато Радукану постави под съмнение решението на съдията да даде на Русе точка, която беше отменена, вместо да я повтори, тъй като той отбеляза, че британецът не е играл с топката. Беше ред на 21-годишната състезателка да се сблъска с точки за пробив за първи път в мача и тя даде преднина на русенци с двойна грешка. Радукану се върна на сервис, но бързо се отказа от пробива с нова грешка при подаването си, когато световната номер 134 поведе с 4-2.

С ментора от детството си Джейн О’Донохю, която дава насърчителни думи и съвети от ложата на Радукану, победителят от US Open 2021 поведе с 0-40, докато Русе сервираше за втория сет. Този път 26-годишната играчка направи двойна грешка, за да задържи Радукану в нея и да й подари пробива. Но махалото продължи да се люлее, докато Русе спечели третия си брейк от подаването на британката, за да вземе сета с 6-4 и да наложи решаващ удар.

Радукану остана хладнокръвен, като нервите му бяха потушени, и озадачи публиката с парче в стил Аш Барти, за да започне финалния сет. Търпението й се отплати, тъй като тя проби, за да поведе с 3-2. Радукану продължи да упражнява натиск върху квалификанта, тъй като Русе взриви преднина от 40-15, за да бъде пробит отново, но тя не успя да затвори мача при първото подаване.

Мачът изглеждаше, че ще се измъкне от 21-годишната, когато тя не успя да реализира два мачбола на сервис на Русе и бе прекъсната отново, губейки три поредни игри, след като водеше с 5-2.

Но Радукану издържа, пречупвайки Русе отново, за да получи своя трети шанс да сервира за победата. Този път британката спечели победата в първия си мач от април.

Сега Радукану е изправена пред труден тест във втория кръг, тъй като се изправя срещу световната номер 25 Елина Свитолина. Втората поставена в Оукланд Свитолина играе в първия си турнир след US Open. Тя се наслади на триумфално завръщане от бременност миналата година, като се завърна без класиране, преди да спечели титлата в Страсбург, да достигне четвъртфинал на Откритото първенство на Франция и да победи Ига Светек по пътя към полуфинала на Уимбълдън.